Pakernia 4 Life

Wszystko co związane z ciężarami :)

Ogłoszenie


#1 2013-06-01 08:14:43

 Shady

Administrator

Zarejestrowany: 2013-05-31
Posty: 46
Punktów :   
Staż: Rok
Wycisk: 70kg
Wzrost: 187cm
Obwód Bicepsu: 34,5
Waga: 72kg

Crossfit - trening dla twardzieli

Crossfit o tym treningu dowiedziałem się nie dawno nie jest on raczej dla mnie gdyż dopiero zaczynam ale na pewno zaciekawi on forumowiczów. Wspomniany trening to podstawowy program ćwiczeń nastawiony na rozwój siły i kształtowanie formy dla wielu jednostek strażackich, szkół policyjnych, jednostek taktycznego reagowania, specjalizowanych jednostek wojskowych czy mistrzów sztuk walk. Trening ten podobnie jak amerykańska armia, Navy Seals, zawodnicy futbolu amerykańskiego, czy wrestlerzy z WWE musieli przejść również aktorzy przygotowujący się do filmu 300.


Geneza

Crossfit został zapoczątkowany przez gościa o imieniu Greg Glassman w Santa Cruz w 1995 roku. Chciał on wykorzystać różne formy tradycyjnego treningu w jednym, w celu poprawy ogólnej sprawności. 10 lat później, powstało 13 sal do Crossfitu. To wtedy rozpoczęła się wielka ekspansja, a Crossfit został zastrzeżony dla stowarzyszeń które chciały go rozpowszechniać i udostępniać. W latach 2005-2012 powstało ponad 3400 zrzeszonych sal spod znaku Crossfit na całym świecie. Możliwość dołączenia do tej grupy jest oferowana właścicielom certyfikatów Crossfit, którzy potrafią wykonać specyficzny trening.


20 minut skrajnego wysiłku

W założeniach treningu crossfit nie ma konkretnych planów, czy systematyki ćwiczeń. Liczy się własna pomysłowość i skrajny wysiłek. Amerykańska metoda polega na różnorodności i wszechstronnym rozwoju ciała. Sięga więc zarówno po trening siłowy, aerobowy jak i sztuki walki.

Każdy może go trenować i modyfikować w dowolny sposób i samemu. My jednak proponujemy skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy układają dostosowane do indywidualnych możliwości i maksymalnie wydajne programy. Dodatkowo udzielają wskazówek dotyczących technik .

Na ogół czas treningu nie przekracza 20 - 30 minut. Polega na szybkim wykonywaniu maksymalnej ilości powtórzeń danego ćwiczenia w określonym czasie. Mogą być to pompki, przysiady z obciążeniem, naskoki na skrzynię, podciągania na drążku, sprint szybka jazda na rowerze. Wszystkie ćwiczenia trzeba wykonać szybko i energicznie.

Czerpiąc z różnych sportów i metod treningowych, Crossfit łączy trening siłowy z treningiem układu krążenia o
wysokiej intensywności.

Dzięki Crossfitowi, zdobędziesz doświadczenie z wielu dziedzin sportu, trenując
podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, z odważnikami kettlebell, gimnastykę i wiele więcej.
Ćwiczenia te zwiększają silę i wytrzymałość mięśni, poprawiają działanie układu krążenia i wydolność tlenową, a wszystko to
w krótkich, intensywnych sesjach treningowych.

Każdy trening składa się z WOD (Workout Of the Day - trening dnia - przyp. tłum.), który łączy w sobie dużą liczbę powtórzeń, które zostaną wykonane w ramach czasowych.

Na przykład, 20 pompek, 20 podciągnięć, 20 dipsów, 20 snatches (snatch = rwanie - przyp. tłum.) które są wykonywane przez 10 minut. Może to być także określona ilość powtórzeń np. 30, 40, 50 albo 100 ze zmiennym obciążeniem, ukończone w jakimś czasie. Ten styl treningu promuje poziom sprawności, który uczy ludzi zwinności i elastyczności.


Zalety treningu crossfit:


- jest ciekawy, nie nudzi się (każdego dnia, przez miesiąc możesz robić coś innego i to na każdej sesji!)

- buduje siłę, sprawność, szybkość, koordynację, uczy wyzwalać moc

- kształtuje siłę funkcjonalną (przydatną w wielu dyscyplinach sportu)

- pozwala w 20 minut wykonać cały, ciężki trening (oszczędność czasu)

- nie potrzebujesz wielu ćwiczeń i sprzętu

- w nieskończoność możesz zwiększać stopień trudności wysiłku

- budujesz „żelazną” wytrzymałość tlenową i beztlenową

- rozwijasz mięśnie brzucha i pleców (trening CORE sprawia, że tradycyjne brzuszki i inne, podobne ćwiczenia są zbędne)


Wady treningu crossfit:

- może stanowić zbyt duże obciążenie dla osób w podeszłym wieku, chorych, niewytrenowanych (pamiętaj, aby dopasować intensywność do siebie)

- intensywne sesje mogą kolidować z tradycyjnym treningiem siłowym/biegowym/sportów walki (trzeba bardzo dobrze znać swoje ciało aby właściwie wkomponować sesję crossfit w treningi)

- jeśli intensywnie trenujesz inną dyscyplinę – dodatkowe ćwiczenia mogą wywołać przetrenowanie

- trzeba dobrze poznać wszystkie elementy techniczne, często skomplikowanych ćwiczeń crossfit (np. przysiady ze sztangą w klubach w Polsce prawidłowo wykonuje ledwie garstka osób)


a na koniec filmik z zawodów jak widzicie są na nim i mężczyźni i kobiety

Offline

 
#brdmenu { text-align: center; }